Science Report: Afecțiunile neurologice au devenit cele mai răspândite boli de pe glob ● Șerpii veninoși vor migra în număr...

Via: hotnews.ro

​Afecțiunile neurologice au devenit cele mai răspândite boli de pe glob ● Șerpii veninoși vor migra în număr mare pe fondul încălzirii globale ● Nativii nord-americani încă vorbesc limbi influențate de ultima perioadă glaciară

Persoană afectată de demențăFoto: Thomas Imo / Alamy / Alamy / Profimedia

Afecțiunile neurologice au devenit cele mai răspândite boli de pe glob

Peste 3,4 miliarde de oameni, aproape 43% din populația globului, au suferit de cel puțin o afecțiune neurologică, de la migrene, la accidente vasculare cerebrale și până la demență, și asta numai în anul 2021, se arată într-un raport redactat de peste o sută de specialiști de la Institutul de Metrică și Evaluare a Sănătății din SUA.

Cifra este cu mult peste orice estimare anterioară și reprezintă un motiv serios de îngrijorare pentru specialiști și nu numai. Mai mult, datele statistice arată că numărul bolilor neurologice a crescut cu 59% la nivel global în ultimii 30 de ani și este pentru prima dată când astfel de afecțiuni depășesc bolile cardiovasculare într-un top nefast al celor mai răspândite boli de pe glob.

Chiar și astfel, rata mortalității rămâne mai mare în cazul bolilor cardiovasculare, cu 19,8 milioane de decese la nivel global în anul 2021 (11 milioane de decese în cazul afecțiunilor neurologice). Per total, anunță Organizația Mondială a Sănătății, omenirea a pierdut 443 de milioane de ani de viață sănătoasă, numai din cauza bolilor sistemului nervos.

Cele mai răspândite astfel de afecțiuni sunt migrenele, însă cazurile de neuropatie diabetică au cunoscut o creștere alarmantă în ultimele decenii. Partea cea mai gravă este că multe dintre afecțiunile aflate sub observație nu au niciun tratament cunoscut.

Nu mai puțin de 37 de boli neurologice au fost analizate de autorii studiului, cele mai grave, cu o rată ridicată a mortalității, fiind atacurile vasculare cerebrale, meningita precum și efectele COVID-19.

Specialiștii sunt de părere că astfel de maladii apar pe fondul îmbătrânirii unui segment important al populației globale, iar situația se va agrava și va pune o presiune serioasă pe sistemele de sănătate în următoarele decenii. Dat fiind faptul că majoritatea efecțiunilor neurologice nu au un tratament, cercetătorii susțin că tot ce se poate face în acest moment este reducerea riscurilor prin adoptarea unui mod de viață mai sănătos.

Șerpii veninoși vor migra în număr mare pe fondul încălzirii globale

O migrație dramatică a populațiilor de șerpi veninoși va avea loc în următoarele decenii, pe fondul creșterii temperaturilor globale, anunță o echipă internațională de specialiști într-un studiu recent publicat în The Lancet.

Cercetătorii în cauză au analizat actualele habitate a 209 specii de șerpi veninoși și au aplicat pe acestea modelele climatice cu ajutorul cărora se estimează schimbările ce vor avea loc în anii următori. Apoi au clasificat zonele care, în viitor, vor putea oferi condiții prielnice, similare cu cele de azi, speciilor de șerpi veninoși.

Conform datelor oferite de autorii studiului, cele mai afectate vor fi țările africane. Uganda, Camerun, Guinea, Sierra Leone, Nigeria și Somalia vor suferi de pe urma invaziei șerpilor veninoși, cu atât mai mult cu cât acestea au zone rurale extinse, în care aceștia se pot muta.

Citește articolul pe hotnews.ro

Lasă un răspuns