Institutul Oncologic de la Timișoara a intrat, în sfârșit, în lucru

Via: rfi.ro

Publicitate

Citiți continuarea

Pe foarte repede înainte, deși este deja foarte târziu. A fost dat ordinul de începere a lucrărilor la viitorul institut oncologic regional de la Timișoara. Se va putea lucra la proiectare, în timp ce va fi făcută și demolarea unei părți a ruinei aflate la marginea orașului, unde va fi construit noul spital.

De proiect se ocupă Compania Națională de Investiții, care a semnat săptămâna trecută și contractul cu asocierea formată din 16 firme care a câștigat licitația pentru acest șantier.

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis: „A fost semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Institutul Oncologic din Timișoara, ruina de pe Calea Torontalului, ,spitalul despre care vorbesc liderii politici, oamenii politici de 30 de ani. Iată, avem finanțare, avem constructor, s-a semnat contractul cu constructorul și s-a semnat și ordinul de începere a proiectării, evident, urmată de demolare și de construcția noului spital, noului institut oncologic de la Timișoara. E o mare victorie, e un proiect complicat, a fost un proiect greu de dus. probabil cea mai mare finanțare din afara capitalei în domeniul sanitar din România, care e atât de avansată. Prin urmare, după zeci de ani de promisiuni, iată că se și întâmplă”.

Ruina despre care vorbește Simonis a fost construită în urmă cu 30 de ani și ar fi trebuit să găzduiască noul spital municipal al Timișoarei. Nu s-a întâmplat însă acest lucru, iar Municipalul continuă să funcționeze în sedii răspândite în tot orașul.

Revenind la Institutul Regional de Oncologie de la Timișoara, banii vin din PNRR. Prețul cu care a fost câștigată licitația este de un miliard de lei. Potrivit contractului, proiectarea poate dura cel mult opt luni, iar construcția, 34.

Proiectele care sunt finanțate din PNRR trebuie finalizate până în 2026, ceea ce, evident, este imposibil în cazul institutului de oncologie de la Timișoara.

Premierul Marcel Ciolacu spune însă că investiția va continua și că banii vor fi asigurați, chiar dacă din altă sursă: „Trebuie o negociere la comisie, astfel încât să rămână prins pe PNRR, să vedem cum negociem, să-l ducem până la sfârșit, ca și execuție până a sfârșitul anului 2026. Ce vreau un singur lucru să vă asigur, că indiferent de negocierile pe care le vom avea la PNRR, dacă va fi un pericol de a nu cheltui toți banii, atunci el va continue pe BEI și Centrul Oncologic, înțeleg, regional, se va finaliza, deci nu este un proiect ratat”.

Noul spital se va adresa pacienților din tot vestul României. El va avea 250 de paturi pentru spitalizare de zi, ambulatoriu, zona de servicii de diagnosticare, bloc operator, terapie intensivă, un laborator de radioterapie, un laborator de medicină nucleară, un centru pentru transplant medular și afereză celule stem.

Institutul oncologic va avea și un centru pentru primirea urgențelor oncologice și spații de studiu și cercetare.

Timișul este unul dintre județele în care se înregistrează cele mai multe cazuri de boli oncologice. Din păcate însă, pentru că în România, nu există o cultură a prevenției cancerului, de cele mai multe ori, bolnavii ajung la medic doar atunci când boala a depășit faza incipientă.

Citește articolul pe rfi.ro

Lasă un răspuns