Pe 22 iunie 1941 armata română s-a alăturat celei germane în atacul împotriva Uniunii Sovietice în cel de-al doilea război mondial. Alianța dintre cele două armate a durat până pe 23 august 1944 și, după cum spune istoricul militar Ottmar Trașcă într-un interviu la RFI România, a cunoscut o deteriorare semnificativă după înfrângerea de la Stalingrad din iarna 1942 – 1943.
Citește mai mult pe: rfi.fr

