Guvernul Veștea a ratat luni seară votul de învestire, după ce AUR, de ale cărui voturi depindea formarea unei majorități, a părăsit sala de plen. La o zi după eșec, George Simion a declarat că fără AUR nu se poate rezolva criza guvernamentală. Este însă formațiunea extremistă principalul beneficiar al acestui blocaj politic? Politologul Cristian Pîrvulescu spune că da și explică ce a câștigat AUR după episodul de luni seară.
Citește mai mult pe: rfi.fr

