Apple a luat o decizie radicală după răspândirea coronavirusului în Europa

Via: Newmoney.ro

Apple îşi va închide toate magazinele din afara Chinei până la 27 martie în încercarea de a stopa propagarea noului coronavirus, a anunţat preşedintele companiei Tim Cook, citat de France Presse și preluat de Agerpres.

Producătorul de computere şi smartphone-uri a învăţat mai multe lecţii după măsurile luate de China, unde tocmai şi-a redeschis magazinele, a declarat Tim Cook într-un comunicat publicat vineri seară în Statele Unite.

Apple are 460 de magazine în toată lumea

„Una dintre lecţiile învăţate este că cel mai eficient mod de a minimiza riscul de transmitere a virusului este de a reduce densitatea (populaţiei) şi de a creşte la maximum distanţarea socială”, a spus Tim Cook.

Pe măsură ce epidemia progresează în afara Chinei”, luăm noi măsuri pentru protejarea echipelor noastre şi a clienţilor noştri”, a precizat preşedintele companiei Apple, Tim Cook.

    Apple are 460 de magazine în toată lumea exceptându-le pe cele din China, din care 270 doar în Statele Unite.

    Compania va continua să-şi plătească normal angajaţii din magazinele închise.

    Apple a fost afectată de închiderea fabricilor din Asia, principala sa sursă de aprovizionare fiind China.