Atalanta Bergamo și Bayer Leverkusen vor juca finala Europa League

Via: hotnews.ro

Campioana neînvinsă a Germaniei în acest sezon, Leverkusen, s-a calificat în finala Europa League după 2-2 cu AS Roma în manșa retur, revenind pe final după ce fusese condusă cu 0-2.

Jucătorii lui Bayer LeverkusenFoto: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Atalanta – Marseille 3-0 / Leverkusen – AS Roma 2-2, în semifinalele Europa League

După o remiză în Franța în manșa tur, scor 1-1, Atalanta a defilat în fața celor de la Olympique Marseille.

Lookman a deschis scorul după 30 de minute, iar Ruggeri a majorat avantajul în minutul 52.

Scorul final a fost stabilit în prelungiri de Toure, iar italienii se califică pentru prima dată într-o finală europeană.

Noua campioană a Germaniei a oferit un nou meci „marcă înregistrată” în fața celor de la AS Roma.

La adăpostul rezultatului din tur, 2-0, Leverkusen s-a văzut condusă de italieni după dubla lui Leandro Paredes din minutele 43 și 66.

Ca de atâtea ori în acest sezon, nemții au reușit egalarea pe final, prin autogolul lui Mancini din minutul 82 și Stanisic, în cel de-al șaptelea minut al prelungirilor.

Pentru formația antrenată de Xabi Alonso este cea de-a treia finală europeană, după ce a câștigat Cupa UEFA în 1988 și a pierdut trofeul Champions League în 2002.

Finala Europa League se va juca în data de 22 mai 2024, pe Aviva Stadium din Dublin (Irlanda).