BNR a revizuit în creștere prognoza de inflație | E spectaculoasă ineficiența cheltuirii banului public (Analist)

Via: rfi.ro

Publicitate
Citiți continuarea
De asemnea, Mugur Isărescu, consideră că masurile intreprinse de actuala coaliţie de guvernare sunt în direcţia bună şi a explicat că dacă nu era adoptată ordonanţa trenuleţ, atunci deficitul comercial se ducea spre 10%.
Cât de mult ne-ar putea afectat datele prezentate de la BNR a explicat la RFI președintele CFA România, Adrian Codirlașu.

Adrian Codirlașu: Principala provocare anul acesta a economiei românești este deficitul bugetar extrem de ridicat și nesustenabil. Trebuie luate măsuri extrem de rapid pentru a reduce acest deficit bugetar, pentru că riscăm, în cazul unui șoc extern puternic, și vedem că mediul extern nu e prea prietenos, să nu mai avem acces la finanțare și să trebuiască să apelăm la Fondul Monetar Internațional pentru a nu intra într-o criză de balanță de plăți. Apoi, o altă provocare aș spune că sunt fondurile europene. Riscăm să intrăm în recesiune dacă nu folosim acei bani în investiții în economia națională, mai ales că vedem, e o perioadă de incertitudine. Fiind o perioadă de incertitudine, investitorii stau în expectativă. Deci, nu ne putem aștepta să ne crească consumul în prima jumătate a anului sau să fie investiții ale companiilor private în economie. Deci, cumva trebuie să vină statul să compenseze. Și a treia ( n.r provocare pentru economie) e creșterea economică, aș spune. Anul anterior, creșterea economică a fost extrem de modestă, și în general, în anul de după alegeri economia degenerează. Noi de la sub 1% putem degenera în minus, adică în recesiune. Deci văd un risc foarte mare de recesiune care să apară chiar acum, din trimestrul I.
Reporter: Spuneați că ar trebui corectat deficitul bugetar. Cum ar putea fi corectat acesta? Ce măsuri ar trebui luate?
Adrian Codirlașu: Cred că măsurile vor fi din ambele direcții, adică atât reducerea cheltuielilor statului, cât și pe partea de creștere a veniturilor. Ideal ar fi pe partea de creștere a veniturilor prin colectare mai bună. Legea avem, trebuie doar aplicată și crescută colectarea, aplicând legea. Pe partea cealaltă, avem o administrație publică extrem de stufoasă și de scumpă. Cea mai scumpă din Uniunea Europeană și trebuie și aici luate măsuri de a reduce acest aparat, care este extrem de scump și ineficient.
Reporter: Anul trecut România a avut o creștere mare a consumului, spune Mugur Isărescu, dar această creștere nu s-a dus în economie, s-a dus în importuri. Știm că de obicei creșterea economică era pe consum.
Adrian Codirlașu:
E spectaculoasă ineficiența cheltuirii banului public. Cu un deficit de aproape 9% din PIB, nu reușim decât o creștere economică sub 1% din PIB. Practic, ne-am împrumutat bani, iar cu bani împrumutați am cumpărat bunuri din import pe care să le consumăm. Asta arată rezultatul politicilor fiscale de de anul anterior.
Reporter: Pe datele pe care le avem acum de la Banca Națională, și pe faptul că se preconizează un război comercial, între Statele Unite și Uniunea Europeană, cât de afectată ar putea fi România?
Adrian Codirlașu: Să sperăm că nu se ajunge la creșterea tarifelor, că va exista o soluție negociată între Uniunea Europeană și Statele Unite.

Citește articolul pe rfi.ro

Lasă un răspuns