Cel mai bun jucător sub 18 ani, eliminat în sferturi la ATP Țiriac Open

Via: hotnews.ro

Parcursul excelent al lui Joao Fonseca s-a oprit în sferturile de finală ale turneului Țiriac Open. Brazilianul a fost învins în trei seturi de chilianul Alejandro Tabilo (41 ATP), scor 6-4, 6(5)-7, 4-6.

Joao FonsecaFoto: Marcello Zambrana / AP / Profimedia

Joao Fonseca, eliminat de Alejandro Tabilo la ATP Țiriac Open 2024

Beneficiar de wild card, Fonseca a ajuns în sferturile de finală cu un moral bun, după victoriile în fața lui Lorenzo Sonego și Radu Albot.

Cel mai bine clasat jucător sub 18 ani în clasamentul ATP (locul 276), brazilianul a început bine meciul în fața lui Alejandro Tabilo și a câștigat primul set.

Al doilea set a fost unul mult mai echilibrat și s-a încheiat la tiebreak cu scorul de 7-5 în favoarea lui Tabilo.

Decisivul a fost dominat de jucătorul din Chile, care a reușit trei breakuri și a încheiat partida după două ore și 20 de minute.

În semifinale, Alejandro Tabilo îl va întâlni pe maghiarul Marton Fucsovics (82 ATP), care a trecut în sferturi de francezul Corentin Moutet (92 ATP), scor 4-6, 6-4, 6-1.

Pentru Joao Fonseca, parcursul până în sferturi i-a adus un cec în valoare de 17.510 euro și 50 de puncte în ierarhia mondială. În clasamentul ATP Live, tânărul brazilian a făcut un salt de 36 de poziții, până pe locul 240.

Tabilo passes the test uD83DuDCAAuD83CuDF9F

The Chilean halts Fonseca’s run 6-4, 6-7(5), 6-4 to earn a third SF ticket of 2024#TiriacOpenpic.twitter.com/EY525Kt1Dy

— ATP Tour (@atptour) April 19, 2024

Digging deep uD83CuDDE8uD83CuDDF1

Tabilo strikes back 7-6(5) to reel Fonseca into a decider#TiriacOpenpic.twitter.com/5HsoSXCqxX

Puncte și bani la ATP Țiriac Open 2024

Marele câștigător al turneului bucureștean va pleca acasă cu 250 de puncte în ierarhia ATP de simplu, dar și cu un cec în valoare de 88.125 de euro. ATP Țiriac Open are premii totale în valoare de 580.000 de euro.

• Câștigător: 250 de puncte ATP și 88.125 de euro

• Finalist: 150 de puncte ATP și 51.400 de euro

Premiile aferente câștigătorilor turneului la dublu

• Câștigători: 250 de puncte ATP și 30.610 euro

• Finaliști: 150 de puncte ATP și 16.380 euro.

De-a lungul timpului, turneul de la București a fost câștigat de următorii jucători: