Champions League: Bayern Munchen vs Real Madrid – Duelul titanilor

Via: hotnews.ro

Bayern Munchen – Real Madrid, meci contând pentru prima manşă a semifinalelor din Liga Campionilor, este programat, marţi, 30 aprilie, de la ora 22:00, pe Allianz Arena, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1, Orange Sport 1 şi Prima Sport 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Bayern Munchen, care speră să-şi salveze sezonul prin cucerirea celui mai important trofeu din lume, şi Real Madrid, aproape campioană în Spania, se întâlnesc în prima semifinală a ediţiei 2023-2024 din Champions League.

Bayern Munchen s-a calificat în careul de aşi din Liga Campionilor după ce a câştigat Grupa A, 4-3 (a) şi 1-0 (d) cu Manchester United, 2-1 (d) şi 0-0 (a) cu Copenhaga, 3-1 (d) şi 2-1 (a) cu Galatasaray, în optimile de finală a eliminat-o pe Lazio, 0-1 (d) şi 3-0 (a), iar în sferturile de finală a trecut de Arsenal, 2-2 (d) şi 1-0 (a).

În Bundesliga, echipa antrenată de Thomas Tuchel ocupă locul 2 după 31 de etape, cu 69 de puncte, la 12 distanţă de liderul Bayer Leverkusen, virtual campioană, iar cel mai recent meci oficial, disputat în campionat, s-a impus acasă în faţa celor de la Eintracht Frankfurt, scor 2-1.

Bayern Munchen este a treia cea mai titrată echipă din Liga Campionilor, cu şase trofee în palmares (la fel ca Liverpool, doar Milan – şapte şi Real Madrid – 14 au mai multe), ultimul fiind cucerit în 2020, după 1-0 într-o finală cu PSG disputată la Lisabona, şi a pierdut de alte cinci ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în 2012 (1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 3-4 la penalty-uri cu Chelsea, pe Allianz Arena).

Real Madrid a ajuns în această fază a competiţiei după ce a câştigat Grupa C, cu şase victorii din atâtea partide, 1-0 (a) şi 3-2 (d) cu Union Berlin, 3-2 (d) şi 4-2 (a) cu Napoli, 2-1 (d) şi 3-0 (a) cu Braga, în optimile de finală a trecut de Leipzig, 1-0 (d) şi 1-1 (a), iar în sferturile de finală a eliminat-o pe Manchester City, 3-3 (a) şi 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-3 după penalty-uti (d).

În LaLiga, echipa antrenată de Carlo Ancelotti este lider după 33 de etape, cu 84 de puncte, la distanţă mare de următoarele clasate, Barcelona şi Girona, iar în cel mai recent meci s-a impus în campionat, în deplasare, scor 1-0 cu Real Sociedad.

Real Madrid are în palmares 14 trofee ale Ligii Campionilor (record), ultimul fiind cucerit în ediţia 2021-2022, după o finală cu Liverpool, scor 1-0 la Paris, pe Stade de France, şi a pierdut de alte trei ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în 1981, scor 0-1 cu Liverpool, tot la Paris, dar pe Parc des Princes.

Cele două echipe au avut ultima confruntare oficială în sezonul 2017-2018 din Champions League, în semifinale, când Real Madrid s-a impus în tur, în deplasare, în faţa lui Bayern Munchen, scor 2-1, pentru ca, în retur, se se înregistreze o remiză, scor 2-2.