Champions League: Remiză spectaculoasă între Bayern Munchen și Real Madrid, în prima manșă a semifinalelor

Via: hotnews.ro

Bayern Munchen și Real Madrid au terminat la egalitate, scor 2-2, în manșa tur a semifinalelor Champions League. Calificarea se va decide peste o săptămână pe Santiago Bernabeu.

Vinicius JuniorFoto: pressinphoto / ddp USA / Profimedia

Bayern Munchen – Real Madrid 2-2, în turul semifinalelor Champions League

Pe Allianz Arena, Bayern Munchen a început în atac partida cu Real Madrid și a controlat prima parte a meciului.

La prima situație de gol, spaniolii au deschis scorul prin Vinicius Junior în minutul 24, lansat excelent de Toni Kroos.

Partea secundă a adus răsturnarea scorului în doar patru minute. Leroy Sane a reușit egalitatea în minutul 53, cu un șut la colțul scurt după o acțiune individuală, iar golgheterul Harry Kane în minutul 57 din penalti i-a dus pe bavarezi în avantaj.

În minutul 82, Kim l-a faultat în careu pe Rodrygo, iar Vinicius Junior a reușit dubla de la punctul cu var.

Manșa retur dintre Real Madrid și Bayern Munchen se va disputa pe Santiago Bernabeu pe 8 mai.

Principalele evenimente ale partidei:

Min 93: Fluier final. Calificarea se va decide pe Santiago Bernabeu.

Min 90: De la margine s-au arătat 3 minute de prelungiri.

Min 83: GOOOL Real Madrid. Vinicius Junior face dubla de la punctul cu var.

Min 82: Penalti pentru Real Madrid. Rodrygo este faultat în careu de Kim, iar arbitrul dictează penalti.

Min 79: Ocazie pentru Real. Lansat foarte bine în adâncime, Vinicius Junior pătrunde în unghi și șutează, dar Manuel Neuer își salvează din nou echipa.

Min 67: Șutul din întoarcere trimis de Kane trece pe lângă poarta lui Lunin.

Min 57: GOOOL Bayern. Harry Kane marchează în dreapta portarului, iar bavarezii întorc rezultatul în doar patru minute.

Min 56: Penalti pentru Bayern Munchen. Musiala pătrunde în careu, îl driblează pe Vazquez, dar acesta îl faultează.

Min 53: GOOOL Bayern. Leroy Sane restabilește egalitatea după o acțiune individuală, finalizată cu un șut puternic la colțul scurt.

Min 51: Ocazie Real Madrid. Șutul lui Toni Kroos este respins de Manuel Neuer.

Min 46: S-a reluat partida de la Munchen.

Min 45+1: Fluier final al primei reprize. Oaspeții au avantaj minim.

Min 42: Lovitura liberă de la 22 de metri executată de Kane trece puțin pe lângă stâlpul porții lui Lunin.

Min 24: GOOOL Real Madrid. Kroos îl lansează excelent pe Vinicius Junior, care înscrie din interiorul careului cu un șut pe lângă Neuer.A fost primul șut pe poartă al madrilenilor.

Min 15: Spaniolii au trecut rar centrul terenului în primul sfert de oră, în timp ce Bayern a șutat deja de cinci ori spre poarta adversă.

Min 12: Poarta Realului este amenințată din nou, dar șutul lui Musiala trece peste transversală.

Min 6: Harry Kane șutează din interiorul careului, Lunin este din nou la post.

Min 1: Start de meci pe Allianz Arena.Bayern ajunge imediat la poarta madrilenilor, iar șutul lui Sane este respins de Lunin.