CM Snooker 2024: Echilibru în meciurile lui Ronnie O’Sullivan și Judd Trump din sferturile de la Crucible

Via: hotnews.ro

Ronnie O’Sullivan și Stuart Bingham se află la egalitate (scor 4-4) după prima sesiune a meciurilor contând pentru sferturile Campionatului Mondial de Snooker de la Crucible. Echilibru este și în duelul dintre Judd Trump și Jak Jones (8-8).

Ronnie O’SullivanFoto: Mark Stephenson / Zuma Press / Profimedia

Așa cum mulți dintre specialiștii din snooker se așteptau, meciurile din sferturile de la Crucible sunt dominate de echilibru.

În două dintre dueluri este egalitate (O’Sullivan vs Bingham și Trump vs Jones), iar în celelalte două există avantaj pentru David Gilbert (10-6 cu Stephen Maguire) și Karen Wilson (5-3 cu John Higgins).

David Gilbert (locul 31 mondial) este una dintre surprizele plăcute ale CM de la Sheffield. După ce în primul tur l-a trimis acasă pe campionul mondial en-titre (Luca Brecel), acum englezul are avantaj de patru frameuri (10-6) contra lui Stephen Maguire. Înainte de meciurile de miercuri, Gilbert este văzut favorit la victorie, cu toate că este într-o oarecare pierdere de viteză (a condus la un moment dat cu 8-1).

1️⃣0️⃣-6️⃣

David Gilbert leads Stephen Maguire overnight – but this match is far from over. #CazooWorldChampionship | @cazoo | @riyadhseasonpic.twitter.com/UcYkp91LNQ

— WST (@WeAreWST) April 30, 2024

Kyren Wilson a avut armele necesare să-l domine pe John Higgins după prima zi a duelului din sferturi. Locul 12 mondial, Kyren este obișnuit cu fazele superioare de la Crucible, iar acum vrea să-l elimine pe multiplul campion mondial John Higgins. Scorul de 5-3 este însă unul strâns și orice se poate întâmpla.

Ronnie O’Sullivan a avut parte de un start mai greoi de meci contra lui Stuart Bingham, el fiind condus în mare parte din prima sesiune a duelului din sferturile de la Crucible. Bingham a avut 2-0 și 3-1, dar la cabine s-a intrat la egalitate, scor 4-4.

END OF SESSION

Higgins 3-5 Wilson (resumes 10am tomorrow)
Bingham 4-4 O’Sullivan (Resumes 2:30pm tomorrow)#CazooWorldChampionship | @CazooHelp | @RiyadhSeasonpic.twitter.com/LFfhCWxgew

În fine, Judd Trump a fost condus cu 3-1 și 6-4 de Jak Jones, dar în pauză s-a intrat la egalitate, scor 8-8. Meciul este unul care-și respectă din plin afișul.

Stalemate uD83DuDD10

Jak Jones and Judd Trump will resume tomorrow level at 8-8 uD83DuDC4A#CazooWorldChampionship | @Cazoohelp | @RiyadhSeasonpic.twitter.com/sUwaTnfBRL

Reamintim că în sferturi se joacă după sistemul cel mai bun din 25 de frameuri, adică primul la 13.

Sferturile CM Snooker 2024

David Gilbert (locul 31) vs Stephen Maguire (28) 10-6

Kyren Wilson (12) vs John Higgins (13) 5-3

Judd Trump (2) vs Jak Jones (44) 8-8

Ronnie O’Sullivan (1) vs Stuart Bingham (29) 4-4

Cum se joacă la Campionatul Mondial 2024

Disputele din turul întâi s-au jucat după sistemul „cel mai bun din 19 frame-uri”. În turul doi, regula a fost de „cel mai bun din 25 de frame-uri”, la fel ca și în sferturi.