Două favorite eliminate în optimi la WTA Miami

Via: hotnews.ro

Anhelina Kalinina și Madison Keys au fost eliminate în optimile turneului WTA de la Miami, după ce au fost învinse de Yulia Putintseva și Elena Rybakina.

Madison KeysFoto: Dubreuil Corinne/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Anhelina Kalinina și Madison Keys, învinse în optimi la Miami – Yulia Putintseva și Elena Rybakina merg în sferturi

Anhelina Kalinina a fost învinsă luni în optimile turneului WTA de la Miami.

Jucătoarea clasată pe locul 36 în ierarhia WTA a pierdut în două seturi duelul cu Yulia Putintseva (68 WTA), scor 6-4, 7-6(5), în urma unui meci încheiat în două ore și 21 de minute.

Into her third WTA 1000 quarterfinal uD83DuDDE3️

Yulia Putintseva sees off Kalinina 6-4, 7-6(5) and awaits Azarenka or Boulter next!#MiamiOpenpic.twitter.com/NYwr91YnoI

— wta (@WTA) March 25, 2024

În sferturi, sportiva din Kazahstan va întâlni câștigătoarea duelului dintre Victoria Azarenka (32 WTA) și Katie Boulter (30 WTA).

Tot luni, Elena Rybakina (4 WTA) a obținut calificarea în sferturile turneului de la Miami, după ce a învins-o în două seturi pe Madison Keys (17 WTA), scor 6-3, 7-5, la capătul unui meci ce a durat o oră și 24 de minute.

Sealed with an ace uD83DuDCA5

Elena Rybakina defeats Keys 6-3, 7-5 to make it 8 quarterfinals in her last 10 WTA 1000 events!#MiamiOpenpic.twitter.com/ybkk6mvQcH

Pentru Rybakina, urmează duel în sferturi cu Maria Sakkari (9 WTA).

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).