Decizia primarului Clujului, Emil Boc, de a interzice utilizarea simbolurilor naționale ale Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică a produs retragerea sportivelor din Rusia de la această competiție. Decizia a fost luată de federația sportivă de profil din Rusia. Pe de altă parte, gimnastele din Belarus au acceptat să concureze fără însemne naționale, cu statut e sportive neutre.
Citește mai mult pe: rfi.fr

