Formula 1: Max Verstappen, pole position la Miami – Dezamăgire la Mercedes

Via: hotnews.ro

Max Verstappen (campionul mondial en-titre) a fost cel mai rapid în calificările pentru Marele Premiu de Formula 1 din Miami, pilotul olandez urmând să plece de pe prima poziție a grilei de start în cursa de duminică.

Max VerstappenFoto: Independent Photo Agency / Alamy / Alamy / Profimedia

Max Verstappen, al șaptelea pole-position consecutiv – Lewis Hamilton, abia al optulea

Verstappen a continuat dominația și în calificările de pe circuitul din Miami, olandezul oprind cronometrul la 1:27.241 (al șaptelea său pole consecutiv).

MAX ON POLE IN THE SUNSHINE STATE uD83DuDE0E

Verstappen keeps up his outstanding pole record in 2024 to secure top spot for the #MiamiGP uD83DuDC4F#F1pic.twitter.com/p9vBRGqG0m

— Formula 1 (@F1) May 4, 2024

Campionul en-titre a fost urmat pe podium de cei doi piloți de la Ferrari, Charles Leclerc (+0.141) și Carlos Sainz (+0.214).

Lewis Hamilton a fost abia al optulea, imediat după coechiperul său George Russell.

Marele Premiu din Miami, clasamentul calificărilor

Max makes it 6⃣ poles in 2024!

And here’s the full provisional qualifying result uD83DuDCCB#F1#MiamiGPpic.twitter.com/O8aIHtTiK0

10 Kick Sauber 0

Circuitul de la MiamiPrimul Grand Prix: 2022Lungimea circuitului: 5.412 km Recordul pe tur: 1:29.708 (Max Verstappen în 2023)Numărul total de tururi: 57Lungime totală: 308,326 km Circuitul de la Miami are trei zone de DRS (sistemul menit să favorizeze depășirile în F1).
Ce a fost în 2023 la Marele Premiu de la Miami

Sergio Perez (RedBull) a plecat din pole position, dar victoria în Marele Premiu din Miami i-a revenit lui Max Verstappen. Olandezul a fost urmat de coechipierul Sergio Perez și de Fernando Alonso (Aston Martin).

Cel mai rapid tur de circuit a fost realizat de Max Verstappen: 1:29.708, în turul 56.