Formula 1: Max Verstappen, victorie în cursa sprint din cadrul MP al Chinei

Via: hotnews.ro

Max Verstappen (Red Bull) a câștigat cursa sprint din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Chinei, disputată sâmbătă pe circuitul din Shanghai.

Max VerstappenFoto: Otto Moretti/IPA Sport/ipa-age / Shutterstock Editorial / Profimedia

Max Verstappen a câștigat cursa sprint din China – Podiumul, completat de Hamilton și Perez

Plecat de pe poziția a patra a grilei de start, campionul mondial a profitat de problemele lui Lando Norris (care pornise din pole-position) din primul tur, iar apoi i-a depășit pe Fernando Alonso (Aston Martin) și Lewis Hamilton (Mercedes) pentru a obține a opta sa victorie în cursele sprint.

După 19 tururi, podiumul a fost completat de Lewis Hamilton și Sergio Perez (Red Bull), iar puncte au mai obținut Charles Leclerc, Carlos Sainz (ambii de la Ferrari), Lando Norris, Oscar Piastri (McLaren) și George Russell (Mercedes).

Ultimul Mare Premiu care a avut loc în China a fost cel din 2019. De atunci, cursa de la Shanghai a dispărut din calendarul Formulei 1 din cauza pandemiei de Covid-19.

Cursa sprint de la Shanghai, rezultate complete

#F1SPRINT CLASSIFICATION

Verstappen seals the eighth Sprint victory of his career uD83DuDCAA#F1#ChineseGPpic.twitter.com/Hwzxk3FEeN

— Formula 1 (@F1) April 20, 2024

Marele Premiu al Chinei din 2024, program

*MP al Chinei va putea fi urmărit în direct pe Antena 3 CNN

Calificări: sâmbătă, între orele 10:00 – 11:00 (ora României)

10 Lance Stroll (Aston Martin) 9 etc.

The points scorers in Shanghai uD83DuDC40#F1Sprint#ChineseGPpic.twitter.com/WAI1ZcjACS