(Foto-reportaj RFI) „Inima noastră este în Europa”

Via: rfi.ro

Publicitate

Citiți continuarea

Miting pro-Europa cu mii de participanți în BucureștiMiting pro-Europa cu mii de participanți în București© RFI Romania/Eduard Vasilică

Câteva mii de oameni s-au strâns, sâmbătă seara, în fața Guvernului României cu drapelele naționale dar și cu cele al UE. Au scandat ”Vrem în Europa, Nu în Evul Mediu”, ”Democraţie, nu tiranie”, ”Fără extremism”, ”România e deşteaptă, nu votăm extrema dreaptă” şi ”Putin vrea să ne dezbine, Europa ne susţine”.

Inimă conturată din coli luminate cu ajutorul lanternelor telefoanelor mobileInimă conturată din coli luminate cu ajutorul lanternelor telefoanelor mobile© RFI Romania/Eduard Vasilică

Manifestanții au format o inimă din foi albe, înconjurată de o mare de foi albastre pe care le-au iluminat cu lanternele telefoanelor în timp ce pe fundal se auzea imnul UE, „Oda Bucuriei”.

Pentru a afișa acest conținut YouTube, trebuie sa autorizați cookie-urile de măsurare a audienței și publicității.

AcceptațiGestionarea opțiunilor mele

One of your browser extensions seems to be blocking the video player from loading. To watch this content, you may need to disable it on this site.

Try again

Angi Șerban, activistă Corupția ucide

Angi Șerban, activistă Corupția ucide© Eduard Vasilică / RFI România

Am stat de vorbă cu câțiva dintre cei care au participat la miting:

„De ce ați venit în această seară? Pentru că lucrurile în România au început să o ia razna și am constatat cu stupoare că ne îndreptăm, din nou, către ceea ce a fost România înainte de ’89. Am trăit în perioada aceea, am doi copii și nu vreau să trăiască și ei în aceeași oroare și teroare în care au trăit părinții mei, și eu practic până la vârsta de 7- 8 ani. Pentru asta am venit aici, pentru că România trebuie să continue pe drumul în care suntem, pe un drum european care ne-a ajutat. Uniunea Europeană nu înseamnă doar fonduri europene, înseamnă infrastructură, înseamnă cariere, înseamnă dezvoltare personală, înseamnă tot ce își poate imagina un om. Mi se face pielea de găină pe mine când mă gândesc. Am un copil de 22 de ani care în momentul de față este în Anglia. Am stat acolo, m-am întors în țară…. Am o fetiță de 7 ani care e cu mine în România și vreau să le construiesc viitorul în România. Vreau să aibă un viitor în România, e țara lor, e locul unde s-au născut, unde au crescut. Trebuie să menținem calea europeană a României.”

Miting pro-Europa cu mii de participanți în BucureștiMiting pro-Europa cu mii de participanți în București© RFI Romania/Eduard Vasilică

” Am venit de curiozitate, să văd cum este atmosfera, ce fel de oameni participă.

Citește articolul pe rfi.ro

Lasă un răspuns