Franța: Premierul Michel Barnier, în căutarea unei majorități

Via: rfi.ro

Publicitate

Citiți continuarea

Michel Barnier, 73 de ani, personalitate politică experimentată, și-a asumat o misiune care pentru lideri și comentatori pare aproape imposibilă. Perseverent, acesta continuă întâlnirile și discuțiile cu lideri politici, miniștri demisionari și diferite personalități. Scopul său este unul foarte clar, și anume alcătuirea unei majorități care să nu cadă la prima moțiune de cenzură, așa cum este amenințat încă de la nominalizare.

Dar să aruncăm o privire peste ultimele declarații politice, de la stânga la dreapta, trecând și pe la blocul de centru al președintelui Emmanuel Macron.

Partidul Comunist care face parte din Noul Front Popular, alianță care a câștigat al de-al doilea tur al alegerilor legislative anticipate, a anunțat că a fost invitat pentru consultări pe 17 septembrie. Secretarul general al Partidului Comunist, Fabien Roussel a declarat pentru Europe1 și CNews că ”nu-și face iluzii” legate de întâlnirea cu Michel Barnier și că-i va reaminti acestuia cererile partidului. Concret este vorba despre ”abrogarea reformei pensiilor”, ”indexarea salariilor cu inflația”, ”creșterea salariului minim” și ”investiții în sectorul public”.

”Aștept să văd ce va spune Michel Barnier în discursul său de politică generală, ce ne va spune, eu sunt un om de dialog, noi suntem pentru un dialog constructiv, dar foarte combativi. Michel Barnier are 50 de ani de viață politică, ceea ce înseamnă că noi îl cunoaștem. Nu-mi fac iluzii. Nu a făcut nimic niciodată pentru muncitori, nu a făcut niciodată nimic pentru serviciile publice, nu a făcut nimic din punct de vedere social pentru țara noastră. El a fost întotdeauna apărătorul fervent al Europei liberale”, a declarat pentru Europe 1 și CNews secretarul general al comuniștilor francezi, Fabien Roussel.

Franța Nesupusă, extrema stângă, radicală, a anunțat la France 2 prin vocea lui Manuel Bompard, coordonator național, că încă nu a primit o invitație pentru consultări cu Michel Barnier, lăsând să se înțeleagă că partidul său nu va merge la nicio întâlnire.

”Nu, noi nu am fost invitați. Am spus încă de la nominalizarea sa că în ceea ce ne privește este evident că nominalizarea lui Michel Barnier este o negare a rezultatelor de la ultimele alegeri legislative și că dorința noastra este aceea de a depune o moțiune de cenzură pentru a răsturna acest guvern”, a declarat la France 2 Manuel Bompard.

Nici cei din Partidul Socialist nu par deloc siguri că ar putea face parte dintr-un guvern condus de Michel Barnier sau că ar trebui să participe la discuții.

Jérôme Guedj, purtător de cuvânt al Partidului Socialist și deputat a declarat la televiziunea de știri LCI: ”De ce numele meu a fost atât de repede citat? Eu am fost foarte clar, nu pentru că îmi asum dezacorduri majore cu cei din conducerea Franței Nesupuse înseamnă că sunt compatibil cu Emmanuel Macron. Eu sunt foarte de stânga și foarte republican. Consider că între Macron și Mélanchon este un spațiu politic care trebuie construit și amplificat”.

În completarea discuțiilor cu principalele tabere politice pentru conturarea unei majorități, Michel Barnier are în vedere grupurile parlamentare de centru și de dreapta.

Citește articolul pe rfi.ro

Lasă un răspuns