Rusul Andrey Rublev, câștigătorul turneului ATP de la Madrid

Via: hotnews.ro

Andrey Rublev este câștigătorul turneului ATP de la Madrid, după ce l-a învins în trei seturi pe Felix Auger-Aliassime, scor 4-6, 7-5, 7-5.

Andrey RublevFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Andrey Rublev, victorie împotriva lui Felix Auger-Aliassime în finala de la Madrid

Andrey Rublev a câștigat al doilea său titlu din anul 2024.

Campion în acest an și la Hong Kong, jucătorul clasat pe locul 8 în ierarhia ATP a triumfat în finala de la Caja Magica, după ce l-a învins în trei seturi pe Felix Auger-Aliassime (35 ATP), după două ore și 49 de minute de joc.

‘ONE WEEK CAN CHANGE EVERYTHING’ uD83EuDEF3uD83CuDFA4

The moment @AndreyRublev97 capped off a resurgent run in Madrid – overcoming Auger-Aliassime 4-6 7-5 7-5 for the title!#MMOPENpic.twitter.com/ac0Qf2lDRE

— Tennis TV (@TennisTV) May 5, 2024

Rublev a cedat primul set cu scorul de 6-4, însă a revenit în actul secund, pe care și l-a adjudecat cu 7-5.

În decisiv, cei doi jucători și-au făcut serviciul până spre final, când Rublev a reușit să închidă setul cu un break.

Pentru rus, este al 16-lea titlu din carieră, primul obținut la Madrid.

De asemenea, Rublev a obținut victoria cu numărul 6 în fața lui Felix Auger-Aliassime, dintr-un total de 7 dueluri.

Pentru succesul de la Madrid, Andrey Rublev va fi recompensat cu un cec în valoare de €963,225 și 1000 de puncte în ierarhia ATP la simplu.