Sondaj Salvați Copiii: 3 din 10 minori știu pe cineva care a consumat droguri

Via: rfi.ro

Publicitate

Citiți continuarea

Sociologul Ciprian Grădinaru spune la RFI că datele din sondajul Salvați Copiii confirmă un tablou sumbru în privința consumului de droguri de către adolescenți: ”Incidența consumului de substanțe psihoactive, indiferent de care vorbim, în grupul de egali al copilului este foarte mare și vedem asta de ceva ani în multe-multe alte cercetări de-ale noastre. Dacă acum câțiva ani, subiectul drogurilor era așa, ceva total în afara vieții, în altă țară, în altă lume, acum vedem că prezența acestora în grupul din proximitatea copiilor este ridicată”.

Părinții știu că li se droghează copiii? ”Eu sunt absolut sigur că în majoritatea cazurilor, părinții nu cunosc situația și nu cunosc în principal semnele care ridică suspiciunea de consum de substanțe psihoactive: de la schimbări bruște în comportamentul copilului, până la retragere, scăderea intensității comunicării cu părintele, schimbarea grupului de prieteni, apariția bruscă în grupul de prieteni a multor persoane, schimbarea găștii sau grupului de apartenență, brusc, adică copilul nu se mai duce cu prietenii lui la film, se duce cu alți prieteni în parc, deodată”, explică sociologul de la Salvați Copiii.

Consumul de alcool în rândul copiilor

Sondajul Salvați Copiii arată pe de altă parte că mai mult de un sfert dintre copiii de peste 14 ani afirmă că au consumat alcool.

Ciprian Grădinaru spune că ”în societatea română, consumul de alcool nu este taxat absolut deloc, este o modă. 90% din copii, din oameni, văd constant publicitate la alcool. Și societatea română ca atare are o toleranță crescută la consumul de alcool ca atare. Amintiți-vă doar situațiile în care părinții sunt la masă și-i spun unui copil mic: bagă și tu, tati, degețelul în bere și gustă, ia și tu, tati, o guriță de vin, că nu strică! Atunci vedem că avem o toleranță foarte-foarte ridicată la consumul acestor substanțe. Nici nu avem campanii de conștientizare în rândul părinților, în rândul copiilor, eu nu știu de nici una”.

Descărcaţi aplicaţia RFI pentru a urmări actualitatea internaţională

Citește articolul pe rfi.ro

Lasă un răspuns