VIDEO Cum au reacționat Max Verstappen și Lewis Hamilton după prima victorie a lui Lando Norris în Formula 1

Via: hotnews.ro

Lando Norris și-a îndeplinit un vis pe circuitul de la Miami și a obținut prima sa victorie în Formula 1. La finalul cursei, pilotul britanic al echipei McLaren a fost felicitat de campionii mondiali Max Verstappen (Red Bull) și Lewis Hamilton (Mercedes).

Max VerstappenFoto: Luca Bruno / AP / Profimedia

Lando Norris, felicitat de Max Verstappen și Lewis Hamilton

După un început promițător de sezon (locul 3 în Australia și locul 2 în China), Norris s-a impus pentru prima oară într-un Grand Prix.

Verstappen (locul 2) și Hamilton (locul 6) au dat dovadă de fair-play după a șasea etapă din acest an și l-au aplaudat pe pilotul de 24 de ani.

„Câștigi, pierzi. Cu toții suntem obișnuiți cu asta în curse, nu? Astăzi a fost un pic cam complicat. Cred că deja pe ‘medii’ nu a fost prea bine, ne-am îndepărtat, dar nu așa cum ar trebui să fie.

Apoi, odată ce am făcut o oprire la boxe, am auzit ce făcea McLaren pe tur și am spus: ‘Ei bine, este destul de rapid’. Au avut din ce în ce mai mult ritm, în special Lando, care zbura. A fost incredibil de greu pentru noi în acea perioadă.

Dacă o zi proastă înseamnă locul 2, trebuie să accept. Sunt foarte fericit pentru Lando, a trecut mult timp și nu va fi ultimul lui succes, așa că cu siguranță îl merită astăzi” – Max Verstappen.

Max Verstappen applauding Lando Norris from the cockpit after Lando’s first F1 win.