VIDEO SuperLiga: Dan Petrescu revine cu victorie pe banca CFR-ului

Via: hotnews.ro

​Dan Petrescu a revenit cu un succes pe banca celor de la CFR Cluj. Ardelenii s-au impus în derby-ul cu Rapid București, scor 3-2, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 8 a play-off-ului SuperLigii României.

Dan PetrescuFoto: Massimo Insabato / Zuma Press / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

CFR Cluj – Rapid București 3-2

Formația antrenată de Bogdan Lobonț a început excelent partida din Gruia și a deschis scorul în minutul 16 prin Krasniqi, care l-a executat pe Sava cu un șut din marginea careului.

4 minute mai târziu, CFR Cluj a restabilit egalitatea prin Bîrligea, vârful reușind să fructifice o centrare perfectă venită de la Otele.

Același Otele a adus-o pe CFR Cluj în avantaj în minutul 30 al disputei, la o fază la care a tras pe colțul scurt.

În a doua repriză, clujenii au continuat ofensiva la poarta lui Ungureanu, iar Otele a punctat din nou, în minutul 56.

Fără victorie în acest play-off, Rapidul nu a vrut să renunțe, iar Burmaz a redus din diferență cu o execuție senzațională din lovitură liberă (min 60).

În minutul 71, centralul Marian Barbu a acordat lovitură de la 11 metri pentru giuleșteni, însă Rrahmani nu a putut să îl învingă pe Sava, care a respins mingea în corner.

Pentru Rapid a fost a șaptea înfrângere din play-off.