VIDEO WTA Stuttgart: Campioana de la US Open, eliminată după ce salvase șapte mingi de meci

Via: hotnews.ro

Marta Kostyuk este una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit și a demonstrat acest lucru și la turneul WTA 500 de la Stuttgart. După ce le-a eliminat pe Laura Siegemund (campioana din 2017) și Qinwen Zheng (favorită 5), sportiva din Ucraina a trecut și de Coco Gauff (câștigătoarea US Open 2023) și s-a calificat în semifinale.

Coco GauffFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Coco Gauff, învinsă dramatic de Marta Kostyuk la WTA Stuttgart

Jucătoarea de pe locul 27 WTA s-a impus după două ore și 50 de minute de joc, scor 3-6, 6-4, 7-6(6).

Gauff, a treia jucătoare a lumii, începuse excelent partida: a câștigat primul set cu 6-3 și a condus cu 4-2 în setul al doilea.

A urmat o serie de cinci game-uri câștigate la rând de Kostyuk, care și-a adjudecat manșa secundă și a trecut în avantaj în setul al treilea (1-0).

Prima care a bifat un break în decisiv a fost tot Coco (3-1), dar americanca n-a reușit să-și confirme avantajul și Marta a obținut primele mingi de meci la scorul de 5-4, toate ratate.

Până la urmă s-a ajuns în tiebreak (după câte un game slab de serviciu pentru fiecare jucătoare), iar Kostyuk s-a desprins la 6-2. Gauff a mai salvat patru mingi de meci, dar a fost învinsă cu 8-6.

Marta se va duela în semifinalele competiției din Germania cu Marketa Vondrousova (favorită 6), după ce sportiva din Cehia a eliminat-o pe Aryna Sabalenka (2).

WTA Stuttgart, semifinale

Iga Swiatek (1) – Elena Rybakina (4)

Marta Kostyuk – Marketa Vondrousova (6).

Porsche Tennis Grand Prix are loc în perioada 15-21 aprilie, pe zgură (indoor), face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922,573, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (2023).