WTA Madrid: Favorită eliminată în sferturi, după un set câștigat cu 6-0

Via: hotnews.ro

Madison Keys a reușit marți calificarea în semifinalele turneului „WTA 1000” de la Madrid, după ce a învins-o pe tunisiana Ons Jabeur (9 WTA), scor 0-6, 7-5, 6-1.

Ons JabeurFoto: Dubreuil Corinne/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ons Jabeur, învinsă de Madison Keys la WTA Miami – Duel cu Iga Swiatek în semifinale

Favorită numărul opt la Caja Magica, Ons Jabeur a început fulminant duelul cu Keys și a câștigat categoric primul set: 6-0.

Americanca a revenit de la 0-2 în setul al doilea, a echilibrat excelent duelul și a reușit să trimită partida în decisiv.

Setul al treilea a fost total opus primului, Madison Keys a controlat jocul, a condus cu 5-0 și a cedat un singur game tunisienei, reușind calificarea după o oră și 35 de minute.

În semifinalele WTA Madrid, Madison Keys (20 WTA) o va înfrunta pe lidera mondială Iga Swiatek.

ULTIMATE COMEBACK ✅@Madison_Keys comes back from a set down to defeat the No.8 seed Jabeur 0-6, 7-5, 6-1 and is into the semifinals!#MMOPENpic.twitter.com/B4WGUQORf6

— wta (@WTA) April 30, 2024

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie – 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.