Daniil Medvedev, în optimi la ATP Madrid – Rusul, la un pas de a fi eliminat

Via: hotnews.ro

Daniil Medvedev a obținut calificarea în optimile turneului ATP de la Madrid, după ce a trecut în trei seturi de Sebastian Korda, scor 5-7, 7-6(4), 6-3.

Daniil MedvedevFoto: Alessandra Tarantino / AP / Profimedia

Daniil Medvedev, victorie cu emoții în fața lui Sebastian Korda la Madrid

Daniil Medvedev este în optimile turneului ATP de la Madrid.

Jucătorul clasat pe locul 4 în ierarhia mondială a trecut în trei seturi de Sebastian Korda (26 ATP), în urma unui meci ce a durat două ore și 27 de minute.

Clay specialist uD83EuDD13@DaniilMedwed is into the round of 16 in Madrid for the third time in a row!#MMOpenpic.twitter.com/yBxQ1jp3Sh

— Tennis TV (@TennisTV) April 29, 2024

Americanul a luat primul set cu scorul de 7-5 și a fost aproape de a câștiga disputa, însă Medvedev a reușit să ia setul doi la tiebreak.

În decisiv, experiența rusului și-a spus cuvântul și acesta a obținut biletele pentru optimi.

Acolo, Medvedev îl va înfrunta pe Alexander Bublik (18 ATP), cel care a trecut în turul trei de Ben Shelton (15 ATP), scor 3-6, 7-6(2), 6-4.

Mutua Madrid Open are loc în perioada 25 aprilie – 5 mai și face parte din categoria ATP Masters 1000. Oferă premii totale de 7.877.020 de euro, iar campionul en-titre este spaniolul Carlos Alcaraz (2022, 2023).