Ani la rândul, sezonul de zgură a avut puține necunoscute, vorbindu-se doar despre Rafael Nadal și restul. Acum, cu ibericul ajuns la aproape 38 de ani și cu multe probleme medicale, tronul regelui se zgâlțâie serios și așteaptă să fie ocupat. Pe lângă veșnicul pretendent Novak Djokovic s-au mai înscris pe listă jucători precum talentații Carlos Alcaraz și Jannik Sinner.
Cât de mult mai poate conta Rafael Nadal pe zgura pe care a reușit cele mai importante titluri ale carierei?
Cu turneele de la Houston, Marrakech și Estoril a debutat oficial în această săptămână sezonul de zgură din 2024.
Necunoscuta cea mai mare a ecuației este reprezentată de starea de sănătate a lui Rafael Nadal, cel care de ani buni a dominat de-o manieră categorică bătăliile de pe suprafața roșie.
Cifrele nu mint, iar Rafa are recorduri impresionante pe zgura care „i-a schimbat cariera”, așa cum ibericul preciza la un moment dat.
Vorbim despre 11 titluri la Monte Carlo, 12 la Barcelona, 5 la Madrid, 10 la Roma și 14 la Paris (Roland Garros), toate trecute în dreptul lui Rafa.
Revenit la începutul anului după o pauză de aproape un an, Nadal a arătat o formă bună la Brisbane, dar după înfrângerea dramatică cu Jordan Thompson (meci în care a ratat trei mingi de meci) s-a lovit din nou de probleme medicale.
Rafa a făcut deplasarea în SUA, s-a antrenat în complexul de la Indian Wells, dar nu a mai revenit într-un meci oficial.
Rafa a tot postat filmulețe pe rețelele de socializare în care arată cum se antrenează pe „terre battue”, dar nimeni în afară de cei din echipa sa nu cunosc cu adevărat la ce nivel este ibericul sau dacă el va fi apt din punct de vedere fizic pentru a juca în sezonul de zgură, unul pe care îl iubește atât.
A post shared by Rafa Nadal (@rafaelnadal)
Dacă va fi ferit de noi probleme medicale, Nadal este totuși un jucător de luat în seamă. Nimeni nu cunoaște precum el secretele suprafeței roșii, iar forehandul său încărcat de atâta topspin a făcut mereu ravagii în circuitul ATP.
În plus, dacă va ajunge (să presupunem) la Paris cu câteva meciuri tari jucate în spate și cu un ritm bun de joc, Rafa poate fi capabil de un „ultim dans” pe zgura fierbine de la Porte d’Auteuil.
Nu subestima niciodată o fiară rănită, în acest caz Novak Djokovic
Nole are un început de sezon mult sub așteptări: nu are niciun titlu ATP câștigat, are deja 3 înfrângeri, iar cea mai dureroasă a venit în turneul „de casă” de la Melbourne (învins în semifinalele de la Australian Open de Jannik Sinner).

