VIDEO Aryna Sabalenka, în finală la WTA Madrid după ce a eliminat o câștigătoare de Grand Slam

Via: hotnews.ro

Aryna Sabalenka a obținut calificarea în finala turneului WTA de la Madrid, după ce a învins-o în trei seturi pe Elena Rybakina, scor 1-6, 7-5, 7-6(5).

Aryna SabalenkaFoto: Adam Hunger / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka, victorie cu Elena Rybakina în semifinale la Madrid

Aryna Sabalenka (2 WTA) s-a calificat în ultimul act al competiție de la Madrid.

Favorita numărul doi a avut parte de un meci foarte dificil cu Elena Rybakina (4 WTA), însă în cele din urmă a reușit să se impună, la capătul a două ore și 19 minute de joc.

Jucătoarea din Kazahstan a început ca din tun meciul și a câștigat primul set cu scorul de 6-1, însă Sabalenka a revenit în actul secund de la 4-2 și a închis setul cu 7-5.

În decisiv a fost nevoie de tiebreak, asta pentru că cele două și-au făcut serviciul. Sportiva din Belarus a avut câștig de cauză și s-a calificat în finală, unde va întâlni o Iga Swiatek (1 WTA) în mare formă.

Poloneza a eliminat-o în semifinale pe Madison Keys, scor 6-1, 6-3. Cele două s-au întâlnit și în finala de anul trecut, când Sabalenka s-a impus în trei seturi, scor 6-3- 3-6, 6-3.

A fost al 11-lea duel dintre Aryna Sabalenka și Elena Rybakina, această fiind a șaptea victorie pentru jucătoarea clasată pe locul doi în ierarhia mondială.

Este primul rezultat important obținut de Sabalenka în 2024 după succesul de la Australian Open.

Cele mai importante momente ale duelului dintre Elena Rybakina și Aryna Sabalenka:

Swiatek conduce cu 6-3 în duelurile directe cu Aryna Sabalenka.

În cazul unui succes în marea finală, Sabalenka va deveni a doua jucătoare din istorie care cucerește 3 trofee în capitala Spaniei, după Petra Kvitova. În afara succesului de anul trecut, bielorusa a mai triumfat la Madrid și în 2021, când o învingea în finală pe Ashleigh Barty.

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie – 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.