VIDEO Liga 2: Prima echipă promovată matematic în SuperLigă – Sărbătoare în stilul lui Inter Milano

Via: hotnews.ro

Unirea Slobozia a învins în deplasare CS Mioveni, scor 1-0, în etapa a șasea din play-off-ul ligii secunde. Formația antrenată de Adrian Mihalcea este matematic promovată în SuperLigă, cu patru runde înainte de finalul de sezon.

Adrian MihalceaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Unirea Slobozia a promovat în SuperLigă, cu patru etape înaintea finalului de sezon în Liga 2

Unirea Slobozia este prima formație care promovează în SuperLigă în această vară, după victoria cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la CS Mioveni.

Ialomițenii au un avans de șapte puncte în fruntea clasamentului și nu mai pot rata unul dintre cele două locuri care asigură promovarea directă.

Dintre echipele care participă în play-off, CSC Șelimbăr și Corvinul Hunedoara nu au acces în acest sezon la prima ligă, din cauza formei de organizare.

În partida de la Mioveni, Unirea Slobozia și-a asigurat victoria prin golul lui Florin Purece, care a transformat un penalti în prelungirile primei reprize.

Cu Adrian Mihalcea pe banca tehnică, Unirea Slobozia promovează pentru prima dată în SuperLigă.