WTA Madrid: Favorita numărul opt, nevoită să se retragă în turul doi după ce a pierdut primul set

Via: hotnews.ro

​Qinwen Zheng a fost eliminată în turul doi al turneului WTA de la Madrid, după ce s-a retras în setul al doilea al disputei cu Yulia Putintseva, la 2-0. Primul set l-a pierdut cu 7-5.

Qinwen ZhengFoto: Eibner-Pressefoto/Roger Buerke / imago sportfotodienst / Profimedia

Qinwen Zheng s-a retras în setul al doilea al disputei cu Yulia Putintseva

Qinwen Zheng s-a oprit în turul doi al turneului WTA de la Madrid.

Jucătoarea clasată pe locul 8 în ierarhia WTA s-a retras în setul al doilea al meciului cu Yulia Putintseva (50 WTA), la scorul de 2-0 pentru adversara sa.

Zheng a pierdut primul set la mare luptă, cu scorul de 7-5, dar a fost forțată să se retragă în actul al doilea, din cauza unei accidentări.

An unfortunate way to end uD83DuDE22

Yulia Putintseva advances to the third round in Madrid after Qinwen Zheng is forced to retire down 7-5, 2-0.#MMOPENpic.twitter.com/JpIeXsP179

— wta (@WTA) April 26, 2024

Așadar, sportiva din Kazakhstan va juca în turul trei cu Caroline Dolehide (56 WTA), cea care a trecut în turul doi de Anhelina Kalinina (32 WTA), scor (6)6-7, 6-2, 6-3.

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie – 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.