LaLiga: Real Madrid vs Barcelona – Galacticii, invincibili acasă; catalanii, fără eşec în deplasare

Via: hotnews.ro

Real Madrid – Barcelona, meci contând pentru etapa a 32-a din campionatul Spaniei, este programat, duminică, 21 aprilie, de la ora 22:00, pe Santiago Bernabeu, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1, Orange Sport 1 şi Prima Sport 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Real Madrid şi Barcelona, primele două clasate în Spania, se întâlnesc într-un nou episod din El Clasico, de data aceasta în derby-ul etapei a 32-a din LaLiga.

Cele două rivale s-au confruntat până acum de 255 de ori, iar palmaresul le este favorabil galacticilor, care au 104 victorii, faţă de 99 ale catalanilor, iar alte 52 de meciuri s-au încheiat la egalitate, golaveraj 429-414; în campionat au fost 187 de dispute: Real Madrid are 78 de succese, Barcelona a câştigat de 74 de ori, iar 35 de partide s-au încheiat la egalitate, golaveraj 301-299.

Real Madrid este lider, cu 78 de puncte, cu opt peste rivala Barcelona, care este pe locul 2, şi vine după patru victorii şi un rezultat de egalitate înregistrate în ultimele cinci meciuri din campionat, iar în etapa precedentă s-a impus pe terenul celor de la Mallorca, scor 1-0.

În această perioadă, echipa antrenată de Carlo Ancelotti a eliminat-o pe Manchester City în sferturile de finală din Champions League, 3-3 acasă şi 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-3 după penalty-uri, în deplasare (va juca în semifinale cu Bayern Munchen).

Real Madrid este singura echipă din LaLiga care nu a pierdut pe teren propriu în acest campionat, reuşind 13 succese şi două remize, iar cel mai bun marcator al echipei este Jude Bellingham, cu 16 goluri (galacticii nu au cedat deloc acasă în acest sezon, indiferent de competiţie, singurele înfrângeri fiind suferite pe terenul lui Atletico Madrid, 1-3 în campionat şi, respectiv, 2-4, după prelungiri, în Copa del Rey).

Barcelona ocupă locul 2, cu 70 de puncte, la opt în spatele liderului Real Madrid, şi vine după după patru victorii şi un rezultat de egalitate înregistrate în ultimele cinci partide din campionat, iar în etapa precedentă s-a impus pe terenul celor de la Cadiz, scor 1-0.

În acest interval, echipa antrenată de Xavi Hernandez, care şi-a anunţat plecarea la finalul sezonului, a fost eliminată în sferturile de finală din Champions League, după 3-2 în deplasare şi 1-4 acasă cu Paris Saint Germain.

Barcelona este singura echipă din campionat fără înfrângere în partidele disputate în deplasare, acolo unde a bifat nouă succese şi şase remize, iar golgheterul ei este Robert Lewandovski, cu 13 reuşite în LaLiga (catalanii nu au primit nici un gol în ultimele şase runde).

În meciul din tur, disputat pe 28 octombrie 2023, Real Madrid s-a impus pe terenul celor de la Barcelona, scor 2-1, după golurile marcate de Bellingham (62, 90+2), respectiv, Gundogan (6).

Superbet oferă cota 1,28 pentru pronosticul 1X: victorie pentru gazde sau rezultat de egalitate în meciul Real Madrid – Barcelona.