Jaqueline Cristian, calificare entuziasmantă în turul al doilea la WTA Madrid

Via: hotnews.ro

Ajunsă pe tabloul principal din calificări, Jaqueline Cristian a trecut cu bine de runda inaugurală a turneului „WTA 1000” de la Madrid, după victoria în fața polonezei Magdalena Frech (51 WTA), scor 7-5, 6-2.

Jaqueline CristianFoto: Claudio Gärtner / imago sportfotodienst / Profimedia

Jaqueline Cristian, calificare în turul doi la WTA Madrid – Revenire de senzație în primul set

Aflată pe locul 73 în ierarhia mondială, Jaqueline Cristian a reușit o revenire de excepție în primul set disputat în fața Magdalenei Frech.

Jucătoarea din Polonia a început perfect meciul și a condus cu 5-1, ratând două mingi de set.

Cu trei breakuri și șase gameuri câștigate consecutiv, Jaqueline a întors soarta partidei și a câștigat primul set.

Românca a început perfect al doilea set, a făcut rapid 5-0 și în ciuda celor două mingi de meci ratate, și-a asigurat calificarea după o oră și 40 de minute de joc.

Jaqueline today showed why you never give up on a set, down 5-1 in the 1st she went on to win the next 6 games to take the set. Then in the 2nd she continued to winning, a total of 11 in a row on the road to taking the match. Jaqueline Cristian defeated Magdalena Frech 7-5, 6-2. pic.twitter.com/ZQKq81x5yn

— Romanian Tennis (@WTARomania) April 24, 2024

Proof that if you keep fighting, you always give yourself a chance. Jaqueline was down 5-1, then won the next 6 games to take the 1st set 7-5! pic.twitter.com/q8dr4TdHFR

În turul al doilea, Jaqueline Cristian o va întâlni pe ceha Barbora Krejcikova (27 WTA).

Pentru că a trecut de primul tur, românca și-a asigurat un cec în valoare de 30.255 de euro și 35 de puncte în clasamentul WTA.