Premier League: Brighton vs Manchester City – Nu mai este loc pentru paşi greşiţi

Via: hotnews.ro

Brighton – Manchester City, meci restant contând pentru etapa a 29-a din campionatul Angliei, este programat, joi, 25 aprilie, de la ora 22:00, pe Amex Stadium, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 2, Orange Sport 2 şi Prima Sport 2.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Brighton, care n-a renunţat la lupta pentru un loc de cupă europeană, şi Manchester City, echipă tot mai aproape de al patrulea titlu de campioană consecutiv, se întâlnesc într-o restanţă a etapei a 29-a din Premier League.

Brighton este pe locul 10, cu 44 de puncte după 32 de partide, la şase puncte de ultima poziţie care permite accesul în Conference League, şi vine după o victorie, două rezultate de egalitate şi două înfrângeri înregistrate în ultimele cinci partide din campionat, iar în cea mai recentă dintre ele a remizat pe terenul lui Burnley, scor 1-1.

Echipa lui Roberto de Zerbi a prins în această perioadă şi manşa a doua a optimilor de finală din Europa League, scor 1-0 acasă cu Roma, dar a fost eliminată deoarece pierduse în tur, în Italia, scor 0-4.

În meciurile disputate pe teren propriu în acest campionat, „pescăruşii” au bifat şapte succese, şase remize şi două eşecuri, iar golgheterul echipei este Joao Pedro, cu opt goluri în Premier League.

Atenţie, Brighton are o singură victorie în ultimele cinci meciuri şi doar două puncte câştigate din ultimele 12 puse în joc, şi a marcat cele mai puţine goluri din tot campionatul în ultimele cinci partide în Premier League, doar trei!

Manchester City ocupă locul 3, cu 73 de puncte după 32 de partide, la patru în spatele liderului Arsenal, care a jucat însă 34 de meciuri, şi vine după trei victorii şi două rezultate de egalitate înregistrate în ultimele cinci etape campionat, iar în cea mai recentă rundă s-a impus acasă în faţa lui Luton, scor 5-1.

În acest interval, echipa lui Pep Guardiola a fost eliminată în sferturile de finală din Champions League, 3-3 în deplasare şi 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 3-4 la penalty-uri acasă cu Real Madrid, dar a trecut de Chelsea în semifinalele din FA Cup (Cupa Angliei), 1-0 pe teren propriu (va juca finala la Londra, pe Wembley, cu Manchester United, pe 25 mai).

În partidele disputate în deplasare în acest campionat, „cetăţenii” au bifat 10 succese, două remize şi trei eşecuri, iar cel mai bun marcator al echipei şi al campionatului, la egalitate cu Cole Palmer de la Chelsea, este Erling Haaland, cu 20 de goluri.

Atenţie, Manchester City a ajuns la 27 de meciuri consecutive fără eşec în toate competiţiile (în timpul regulamentar de 90 de minute), ultima înfrângere venind pe 6 decembrie 2023, 0-1 în Premier League, în deplasare, cu Aston Villa!

În meciul din tur, disputat pe 21 octombrie 2023, Manchester City s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Brighton cu 2-1, după golurile marcate de J. Alvarez (7) şi Haaland (19), respectiv, Ansu Fati (73).