Formula 1: Max Verstappen, pole position în China – Dezastru pentru Lewis Hamilton

Via: hotnews.ro

Max Verstappen (campionul mondial en-titre) a fost cel mai rapid în calificările pentru Marele Premiu de Formula 1 din China, pilotul olandez urmând să plece de pe prima poziție a grilei de start în cursa de duminică (este al 100-lea pole din istorie pentru Red Bull).

Max VerstappenFoto: Jay Hirano / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cursa din China va avea loc duminică, 21 aprilie, de la ora 10:00. Aceasta va putea fi urmărită în direct pe Antena 3 CNN.
Max Verstappen, al șaselea pole-position consecutiv / Lewis Hamilton, locul 18 în calificările de la Shanghai

Verstappen a continuat dominația și în calificările de pe circuitul din Shanghai, olandezul oprind cronometrul la 1:33.660 (al șaselea său pole consecutiv).

Liderul clasamentului mondial a fost urmat de colegul Sergio Perez (+0.322) și de Fernando Alonso (Aston Martin, +0.488).

Verstappen este primul pilot de la Mika Hakkinen în 1999 încoace care pornește din pole position în primele cinci curse ale sezonului.

MAX VERSTAPPEN TAKES POLE IN SHANGHAI uD83EuDD29

Sergio Perez will join his team mate on the front row while Fernando Alonso will start from third in Sunday’s race uD83DuDC4FuD83DuDC4F#F1#ChineseGPpic.twitter.com/En2nvKE3bS

— Formula 1 (@F1) April 20, 2024

Lewis Hamilton a fost eliminat încă din Q1, evoluția multiplului campion mondial fiind una modestă. Britanicul celor de la Mercedes a fost al doilea în cursa sprint, dar va pleca de pe 18 în Grand Prixul de duminică.