WTA Stuttgart: Trei dintre marile favorite, calificate în sferturi

Via: hotnews.ro

Elena Rybakina a obținut joi calificarea în sferturile turneului WTA 500 de la Stuttgart, a patra favorită având nevoie de un meci de două ore și 35 de minute pentru a o învinge pe Veronika Kudermetova (locul 19 mondial).

Elena RybakinaFoto: Fuminori Ogane / AP / Profimedia

Elena Rybakina, în sferturi la WTA Stuttgart

Campioană la Wimbledon în 2022 și ocupantă a locului 4 în ierarhia mondială, Rykabina a avut câștig de cauză după trei seturi de mare luptă, scor 7-6(3), 1-6, 6-4.

Hanging Tough ⭐

Elena Rybakina prevails in the end, defeating Kudermetova in 3 sets to reach her 7th quarterfinal of the season!#PorscheTennispic.twitter.com/RsBRO22BSD

— wta (@WTA) April 18, 2024

În sferturi, Elena va da peste învingătoarea partidei dintre Jasmine Paolini și Ons Jabeur (a șaptea favorită).

Pe lângă Rybakina, alte două favorite importante se aflau deja în sferturi: Aryna Sabalenka (cap de serie doi – duel cu Marketa Vondrousova) și Coco Gauff (cap de serie trei).

WTA Stuttgart, sferturi

Swiatek (1) / Mertens vs Răducanu / Noskova

Rybakina (4) vs Paolini / Jabeur (7)

Gauff (3) vs Zheng (5) / Kostyuk

Vondrousova (5) vs Sabalenka (2)

Porsche Tennis Grand Prix are loc în perioada 15-21 aprilie, pe zgură (indoor), face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922,573, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (2023).